موضوعات داغ

اختصاصی از تصمیم یحیی برای پرسپولیس

به زودی ماجرای یحیی و پرسپولیس هم به سرانجام خواهد رسید و طرفین با حل چالش به دنبال آماده‌سازی تیم برای فصل آتی خواهند بود.

گل‌محمدی در پایان یک فصل پرچالش در نهایت به تمامی افتخارات و آمارهای مثبت ممکن دست یافت. با این حال موضوع مهم اکنون نحوه ادامه همکاری طرفین است. گل‌محمدی علیرغم باقی ماندن یک فصل دیگر از قراردادش با پرسپولیس با نوعی ناامیدی و خستگی مواجه شده تا اکنون این تیم برای فصل آتی و روی نیمکت خود با ابهام مواجه باشد.

سرمربی سرخ‌ها ساعاتی بعد از دستیابی به قهرمانی جام حذفی با اشاره به فصل پرماجرایی که پشت سر گذاشت، از احتمال استراحت خود خبر داد و بعد از آن نیز راهی سفر شد. تنها نقطه امیدوارکننده برای مدیران باشگاه و البته هواداران تیم البته موضوع مربوط باقی ماندن یک فصل دیگر از قرارداد گل محمدی با این باشگاه است.

اما فارغ از تمامی حواشی‌ که گل‌محمدی را حتی تا آستانه استعفا در میانه فصل پیش برده بود، شاید دو نکته مهم برای ادامه همکاری طرفین وجود داشته باشد: قانون سقف قرارداد و البته نحوه ادامه همکاری و نوع قرارداد.

پرسپولیس با 5 میلیون دلار در آسیا
پرسپولیس بعد قهرمانی در لیگ و در ادامه جام حذفی، اکنون یکی از سهمیه‌های مستقیم حضور در لیگ قهرمانان آسیا را در اختیار دارد. آخرین حضور یحیی گل محمدی با پرسپولیس در آسیا با حضور این تیم در فینال همراه بوده است. اما اکنون شرایط کاملا متفاوت است. تیم‌های آسیایی اکنون قدرتمندتر و پرستاره‌تر از گذشته تقویت شده‌اند و این کار را برای هر تیمی سخت خواهد کرد. یحیی در چنین شرایطی نمی‌خواهد تیمش به زنگ تفریح در آسیا تبدیل شده و وداعی زودهنگام را تجربه کند. قانون سقف قرارداد ولو با در نظر گرفتن آپشن‌هایی که تیم‌های حاضر در آسیا را با بودجه تقریبی 70 میلیارد بیشتر از سایرین در نقل و انتقالات همراه خواهد کرد هم نمی‌تواند خواسته‌های یک تیم قدرتمند را شکل دهد. پرسپولیس قطعا با بودجه 5 میلیون دلاری کار سختی برابر رقبایی خواهد داشت که شاید یک بازیکن آنها با همین رقم جذب تیم‌های قدرتمند و مدعی قهرمانی شده‌اند.

یحیی البته با شناخت از شرایط بودجه، به دنبال بودجه عجیب و غریب برای این تیم و جذب و تغییر اسکواد کلی تیمش نیست. اما او می‌خواهد مطمئن باشد که بازیکنانش در برهه حضور در لیگ قهرمانان آسیا با نگرانی بابت دریافتی مواجه نشوند و از سوی دیگر دریافتی آنها تفاوت چندانی با دیگر تیم‌های “لیگ ایران” نداشته باشد. در بهترین حالت پرسپولیس با جذب 5 بازیکن در قواره این تیم، کار خود در نقل و انتقالات را پایان خواهد داد اما قطعا بودجه 300 میلیاردی نمی‌تواند خواسته تیمی که به دنبال حضوری موفق در لیگ قهرمانان فصل آتی و حتی لیگ داخلی است، باشد. سرمربی پرسپولیس با آگاهی نسبت به هزینه‌های دیگر تیم‌های متمول داخلی، مدعی است که بازیکنانش با کیفیتی که برتر از دیگر رقبا نشان داده‌اند، شایسته دریافتی مطلوبی خواهند بود. این قطعا اولین بحث در جلسه و ملاقات میان او و مدیران تیم در آینده نزدیک خواهد بود.
1882496

پیشنهاد 100 میلیاردی جوک است اما …
سرمربی قهرمان فصل طی سه جام طبیعی است که پیشنهاداتی داشته باشد و در این مساله اصلا شکی نیست. با این حال او در هر مقطعی از فصل که با پیشنهاد مواجه بود آن را به واسطه احساس مسوولیت و تعهدی که نسبت به پرسپولیس داشت رد کرد. آخرین قرارداد یحیی گل محمدی اما با پرسپولیس مربوط به دوران مدیریت صدری در این باشگاه است.

گل‌محمدی در 23 دی ماه 98 و بعد از پایان همکاری پرسپولیس با گابریل کالدرون، قراردادی به مدت یک و نیم فصل با این باشگاه به امضا رساند. قراردادی که تا پایان فصل بیستم اعتبار داشت و مبلغ آن هم 5 میلیارد برآورد شده بود. پیش از شروع فصل بیستم و حضور جعفر سمیعی در اولین گام این قرارداد بار دیگر تمدید و تا سال 1402 اعتبار پیدا کرد. این قرارداد اما بعد از پایان کار سمیعی و حضور صدری بار دیگر با تغییراتی نه در مدت که در عدد مالی تغییر پیدا کرد. در شرایطی که شایعات از رقم قرارداد او برای فصل آتی به عنوان سرمربی حدود 25 میلیارد تخمین زده می‌شود اما باید این را در نظر گرفت که طی همین فصل گذشته، مربیان دیگری بودند که بالاتر از این رقم دریافتی داشته‌اند.

باید این موضوع را در نظر گرفت که به طور مثال باشگاه استقلال برای تمدید قرارداد با ریکاردو ساپینتو که در فصل گذشته آنها را به مقام سوم رساند، پیشنهاد 720هزار دلاری به وی داده بود.

سرمربی پرسپولیس که اکنون احتمالا در ملاقات با مدیران تیم بحث تمدید قراردادش نیز به میان کشیده شود، به نظر می‌رسد با افزایش رقم قراردادی نیز در این زمینه مواجه شود تا از این بابت نیز نسبت به عملکردی که داشته، نسبت به قراردادش نیز تجدیدنظر صورت گیرد.

سرمربی پرسپولیس که در روزهای پایانی فصل مورد هدف چند تیم لیگ برتر و حاشیه خلیج فارس نیز قرار داشت، هرگز به این شایعات دامن نزده و حتی به رد آنها پرداخت تا نشان دهد به دنبال پایان دادن به ماموریت خود در این تیم خواهد بود.

با تمام این اوصاف اما پیگیری‌‎ها نشان می‌دهد که یحیی گل‌محمدی بار دیگر کار را به عنوان سرمربی در پرسپولیس دنبال خواهد کرد و در جلسه‌ای که طی روزهای آتی بین او و مدیران تیم شکل خواهد گرفت، بحث ابتدایی درباره بودجه، نحوه آماده سازی تیم، تمدید قرارداد، بازیکنان مدنظر، بازیکنان مازاد و اردوی آماده‌سازی تیم خواهد بود. سرمربی سرخ‌ها بعد از حضوری موفق در دوره قبلی لیگ قهرمانان آسیا، اینبار می‌خواهد با توپی پر و آماده برای یکی از سخت‌ترین چالش‌های دوران مربیگری‌اش آماده شود و استراحت چند روزه، کاملا او را مهیای این ماجراجویی جدید خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا