کریستوفر کنت: من در اهواز می‌میرم!

عملکرد قابل قبول کریستوفر کنت در لیگ بیست و دوم بهانه‌ای برای گفت‌وگو با این گلر اتریشی بود.

بعد از جدایی از سپاهان و پیوستن به فولاد، کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد کریستوفر کنت، یکی از بهترین دروازه‌بان‌های این فصل فوتبال ایران لقب بگیرد.

سنگربان اتریشی که حالا در ۳۲ سالگی شرایط فوق‌العاده خوبی در ایران دارد و عملکردش در لیگ قهرمانان آسیا هم تمجید بسیاری به دنبال داشت تا جایی که با پیشنهادات خارجی نیز مواجه شده است.

به بهانه درخشش گلر محبوب هواداران فولاد، از فرصت فراغت فولاد از بازی‌های لیگ در زمان برگزاری مسابقات حذفی استفاده کرده و با کنت گفت‌وگویی نسبتا مفصل داشتیم که در ادامه آن را می‌خوانید؛

* اقای کنت خیلی ممنون که دعوت ما را پذیرفتین. امکانش هست مقداری از خودتان برای ما بگویید لطفا؟

– اول از هرچیزی بابت دعوت من از شما تشکر می‌کنم. من ۳۲ سال سن دارم و‌ از کشور اتریش می‌آیم و در حال حاضر دروازبان فولاد هستم و متاهلم. من دو تا فرزند دارم یکی ۸ و دیگری ۲ ساله هستند و این همه چیز راجع به‌ من بود.

* چطور به ایران آمدی و چطور بعد از سپاهان به باشگاه فولاد پیوستی؟
– خب داستانش طولانی است، قبل از اینکه‌ من به ایران بیایم چند پیشنهاد از کشورهای اروپایی داشتم و‌ همچنین منتظر نتیجه مذاکراتم با یک تیم عربستانی بودم.

* کدام تیم؟
– الراعد یک تیم متوسط در لیگ‌برتر عربستان است و خوشبختانه به نتیجه نرسید سپس از تیم سپاهان پیشنهاد دریافت کردم و با همسرم در این باره صحبت کردم و به او گفتم یک‌ پیشنهاد از ایران دارم.

1872321

* همسرت گفت‌‌ اوکی؟
– اول گفت چرا برویم ایران؟ اول باید به آنجا برویم و شرایط آنجا و‌ باشگاه‌ و شهر را ببینیم و شرایط و سبک زندگی را بسنجیم چون برای من خیلی مهم است.

* مثل آب و هوا؟
– بله بله و شرایط زندگی خیلی برای من مهم بود که مناسب باشد چون خانواده من همیشه با من می‌آیند. سپس به ایران و اصفهان رفتم و فکر‌ می‌کنم‌ بعد ۴۸ ساعت با خانمم صحبت کردم برای امضای‌ قرارداد و به او‌ گفتم زندگی در اصفهان خوبه، مردم خیلی مهربان‌ هستند، در آنجا خوش‌آمد گرمی به من و‌خانواده‌ام دادند.

* هواداران سپاهان در ابتدای ورود شما خوش آمد گفتند.
– بله می‌خواهم تشکر کنم از اقای ساکت زیرا از من بابت کارم قدردانی کردند و همیشه خیلی خوب نگذاشتند در اصفهان مشکلی وجود داشته باشد. ماجرا را در اصفهان شروع کردیم زیرا ما روشن فکر هستیم و می‌خواهیم چیزهای جدید را ببینیم و من به مدت یک فصل در آنجا بازی کردم و بعد از آن به ماجرای جدید فکر می‌کردم. فولاد از من پرسید که آیا ممکن هست با ما قرارداد امضا کنی. من فولاد را می‌شناختم و می‌دانستم باشگاه حرفه‌ای است و گفتم بله این خوب است.

* تو فقط یک سال با سپاهان قراداد داشتی؟
– نه قرارداد من دو فصل بود. در نیم فصل اول برای سپاهان ۱۶ بازی انجام دادم که در ۱۰ بازی کلین شیت کردم. این تخصص من است. در سپاهان دقیقا‌ نمی‌دانم چی شد که رئیس با رشید مظاهری قرارداد امضا کرد برای بازی در نیم فصل دوم و من با سپاهان به توافق رسیدم که این ارتباط را پایان دهم و به تیم دیگری بپیوندم و الان هم خوشحالم.

* شرایطت در فولاد در حال حاضر  با سرمربی جدید چگونه است؟
– اول از هرچیز من و خانواده‌ام خیلی اینجا (اهواز) حس خوبی داریم و برایمان مناسب است. من باشگاه و هواداران فولاد را دوست دارم، باشگاه فولاد حرفه‌ای است و این برای من مهم است و شکی ندارم که تصمیم خوبی گرفتم.

* خیلی ممنون می‌خواهم از تو راجع به لیگ قهرمانان آسیا بپرسم. شما به قطر رفتین شهر دوحه و یک بازی خیلی خوب مقابل الفیصلی انجام دادین با جواد نکونام اما ناگهان نکونام بعد از آن پیروزی تیم را ترک کرد، چه پیش آمد؟
– قبل از هرچیزی باید بگم این فصل لیگ قهرمانان آسیا برای تیم ما یک چالش بزرگ بود، من همچنین قبل از آن برای سپاهان بازی کرده بودم ولی از گروه صعود نکردیم و این رویای من بوده که در لیگ قهرمانان شرکت کنم و مهم نبوده که در اروپا باشد یا در آسیا و در سپاهان این شانس را نداشتم ولی خوشحالم که با فولاد رویای من تحقق پیدا کرد و توانستم دو بازی برای تیمم در لیگ قهرمانان بازی کنم. اول از هرچیز فکر می‌کنم ما خیلی خوب بودیم و نماینده خوبی برای ایران بودیم.

1872322

* فکر می‌کنم در آنجا همه هواداران فوتبال ایران شما را حمایت کردند.
– بله این را حس کردم که همه ایران پشت فولاد هست و خیلی خوب بود که دیدم کل کشور کنار هم ایستاده‌اند و مهم نیست طرفدار پرسپولیس، استقلال یا سپاهان باشی.

* بعضی از فوتبالیست‌های سرشناس ایرانی قبل از بازی شما با الفیصلی و الهلال به اردو شما آمدند مثل شجاع خلیل زاده، کنعانی زادگان یا پژمان منتظری.
– بله خوشحال شدم و همانطور که گفتم کل کشور از ما حمایت می‌کرد. بعد از بازی اول و پیروزی ما مقابل الفیصلی عربستان همانطور که گفتی سرمربی ما را ترک کرد. این خیلی ناگهانی و یک سورپرایز بزرگ برای همه ما بود.

1872323

* آن زمان خیلی مهم بود چون شما باید مقابل الهلالی بازی می‌کردین که یکی از قوی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین تیم‌های آسیا است. چه اتفاقی در اردو فولاد افتاد وقتی نکونام ناگهانی اردو را ترک کرد و به ایران برگشت.
– ما شوکه شدیم و البته بازیکنان و کارمندان می‌گفتند ما با جواد صحبت می‌کنیم که بماند و لیگ قهرمانان را باهم تمام کنیم چون یک بازی مهم داریم و من نمی‌دونم دقیقا چی گذشت و همانطور که گفتم او یک دلیل داشت و ما باید به نکو احترام می‌گذاشتیم.

* تو فکر می‌کنی اگر اقای نکونام در بازی مقابل الهلال با تیم بود شما می‌توانستید بازی را برنده شوید؟ زیرا شما بدون نکو هم خیلی خوب بازی کردین، سر تو هم در آن بازی شکست و یکی از بهترین عملکردهای تو بود.
– همانطور که گفتی دو بحث است، هم شوکه بودیم چون بازی مهمی بود و مربی نداشتیم از یک طرف هم کسی انتظاری از ما نداشت و چیزی هم برای از دست دادن نداشتیم، خوب عمل کردیم و حتی من فکر می‌کنم شانس بیشتری برای بردن داشتیم .

* روتین و زندگیت در اهواز چطوره؟
– (با خنده) روتینم اینه میرم سر کار.

* تونستی با شهر سازگار شوی؟ چون تو از یک کشور سرد می‌آیی و اهواز شهر خیلی گرمی است.
– وقتی می‌خواستم به فولاد بپیوندم با آدم‌های زیادی، مخصوصا دوست خوبم گیورگی گولسیانی از پرسپولیس صحبت کردم. توی سپاهان باهم بازی می‌کردیم.

* گولسیانی دوست نزدیک توست؟
– بله، راجع به آن صحبت کردیم، من راجع‌ به فولاد از او سوال پرسیدم و او گفت که باشگاه بی‌نظیری است اما اونجا می‌میری از گرما و من هم نمی‌توانستم تصورش رو بکنم و گفتم اوکی مشکلی نیست. بعد وقتی اولین بار رسیدم به شهر، شوک شدم. از فرودگاه اومدم بیرون و داشتم عرق می‌کردم و بدنم کم آب شده بود و خیلی گرم بود. اما الان من و خانواده‌ام عادت کردیم بنابراین هیج مشکلی نداریم و راجع به روتین هم وقتی صبح‌ها تمرین نداریم می‌روم به باشگاه و یکم دوچرخه کار‌ می‌کنم و روی بدنم کار می‌کنم. و بعد از ظهرها تمرین داریم. بقیه زمان رو با خانوادم سپری می‌کنم، با بچه‌ها، پسرم رو خیلی وقت‌ها می‌برم برای تمرین و داریم اینجا لذت می‌بریم.

* فکر می‌کنم که طرفداران فولاد تو را دوست دارند. پیامت به هواداران فولاد چیست؟
– اون‌ها واقعا حامی‌هایی عالی هستن. البته که این فصل برای ما اونقدرها خوب پیش نمی‌رود اما آن‌ها باز هم به استادیوم می‌آیند و ما را تشویق می‌کنند. و خیلی عالیه که جلوی آنها بازی کنی. همه آنها را دوست دارم و امیدوارم که فصل بعدی فصل بهتری داشته باشیم و خوشحالی بیشتری به زندگی اون‌ها اضافه کنیم. اون‌ها برای تیم می‌میرن و زنده می‌شن و این را می‌توانم حس کنم. این خوبه که می‌توانم حس کنم جمعیت پشت من است و من را دوست دارد.

1872324

* حالا تو در فولاد بازی می‌کنی و قبلا در سپاهان بازی کردی، و البته در لیگ قهرمانان آسیا بازی کردی. تفاوت فوتبال در آسیا و اروپا چیه؟ البته به جز VAR.
– نمی‌توانم راجع به VAR صحبت کنم چون لیگ بعدا من رو تنبیه می‌کنه و این خوب نیست. (با خنده) به نظرم تفاوت در سنین جوانیست. چون در اروپا می‌بینید که چه تعداد استعداد جوان بازی می‌کنند. در همه لیگ‌ها و به نظر من این تفاوت اصلی است و ایران هم باید از این نظر رشد کند و از تیم‌های جوانان باید شروع شود.
بازیکنان بهتری بسازن و مربی‌های بهتر و بهتری برای تیم‌های جوانان بیاورن. با مربی‌های خوب می‌شود چیزهای زیادی را یاد داد. من فکر می‌کنم ایران خیلی بازیکنان فوتبال با استعدادی دارد. تفاوت ایران و اروپا همین است. وقتی بازیکن با استعدادی می‌بینند، می‌گذارند بازی کند. فکر می‌کنم با آقای منصوریان تیم فولاد خوب پیش برود. در 3-4 هفته گذشته بازیکنان تیم جوانان را می‌آورند تا تمرین کنند و می‌توانید ببینید که استعداد دارند. اون‌ها سعی می‌کنن تلاش کنن اما باید بهشون شانس داده بشه و من فکر می‌کنم آقای منصوریان چون توی اروپا بازی می‌کرده، می‌داند که باید چه کار کند.

* مثل حزباوی
– بله وقتی من دیدمش، استعدادش رو دیدم و تمرین کرد و مدام رشد کرد. و فکر می‌کنم در مورد اون یکم هم شانس وجود داشت و بعضی وقتا بهش نیاز داشتیم و مربیان او را گذاشتند توی بازی.

* می‌توانست نتیجه بازی الهلال رو تغییر بده اما متاسفانه نشد.
– من خیلی بهش افتخار می‌کنم و هر روز از تمرین باهاش لذت می‌برم و فکر می‌کنم آینده بسیار بزرگی دارد.

* هدفت از همکاری با فولاد تا چه زمانی است؟
– اول بگم که من خیلی خوشحالم که باشگاه به من اطمینان داره و ما قرارداد رو تمدید کردیم. من پیشنهاداتی داشتم اما فکر می‌کنم که تیم توی مسیر خوبی قرار داره و من می‌خواهم که بخشی از آن باشم بنابراین تصمیم من این بود که بمانم و با فولاد ادامه بدهم. هدفم برای آینده این است که می‌خواهم سلامت باشم این از همه چیز مهم‌تره و بعد از اون هدف بزرگم این هستش که یک قهرمانی با فولاد داشته باشم و طرفداران را خوشحال کنیم.

* درسته، دوست صمیمیت توی تیم کیه؟ چون یک بار گفتی که انگار اشکان دژاگه دوست صمیمی توست. فکر کنم چون شما با هم آلمانی صحبت می‌کنید.
– بله، اول از همه ما یک خانواده بزرگ هستیم اما در نهایت در هر تیمی شما با بعضی بازیکنان نزدیک‌تر هستید. توی سپاهان گولسیانی بود و الان اشکان دژاگه و ساسان انصاری.

* ساسان انصاری یک رکورد بزرگ در فولاد دارد. 250 بازی برای فولاد.
– بله خیلی جالبه. من همچنین احترام زیادی برایش قائلم چون واقعا برای این باشگاه زندگی ‌می‌کنه و واقعا باشگاه رو دوست داره. توی زمین می‌تونید ببینید که همه چیزش رو در هر بازی می‌ذاره و بعد بازی انگار داره می‌میره چون خیلی دویده. و خیلی مهربونه. همچنین اون کاپیتان دومه بعد از ایوب. ایوب خیلی بازیکن بزرگیه و همه او را می‌شناسند.

1872325

* خیلی هم پرطرفدار چون فقط برای فولاد تاحالا بازی کرده.
– بله بله ایوب واقعا آدم جالبیه و کاپیتان عالی‌ای است. حتی وقتی بازی نمی‌کنه تیم رو سخت حمایت می‌کنه و اون‌ها رو کنار هم نگه می‌داره و همچنین ساسان. اون کاپیتان دوم ما هست و همانطور که گفتم بازیکن مهمی هستش نه فقط در زمین، بلکه همچنین در رختکن.

* عالی، فکر می‌کنی کدام دروازه‌بان بهترین در تاریخ یا در حال حاضر هستش؟ دروازه‌بان مورد علاقه‌ات کیه؟
– در دنیا؟

* بله، هم در حال حاضر هم در تاریخ.
– من طرفدار بزرگ دروازه‌بانان آلمانی هستم مثل نویر و ترستگن.

* ما می‌گوییم ترشتگن.
– اره بامزه است.

* در تاریخ الیورکان؟
– بله، الیورکان. وقتی من در مدرسه بودم طرفدار پروپاقرص اون بودم و یک ارائه راجع‌به الیورکان داشتم. دروازه‌بان محبوبم بود و فکر می‌کنم تا آخر بماند.

* تیم ملی مورد علاقه تو چیست؟
– من طرفدار هیچ تیم ملی نیستم، اتریش. تیم‌های خوب زیادی وجود دارن در دنیا.

* مسی یا رونالدو؟
– من مسی رو انتخاب می‌کنم.

* چرا؟
– چون کاری که می‌کنه به نظر آسونه و انگار راحته.

* ممنون از زمانی که گذاشتی، خیلی ممنون. چیزی هست که بخوای به ما بگی؟
– اول از همه ممنون بابت دعوت و مصاحبه. و می‌خواهم به همه ایرانیان سال جدید رو تبریک بگویم. سالم باشید که مهم‌ترین هستش. با خانواده باشید. و برای طرفداران فولاد، ما رو حمایت کنید همان طور که همیشه کردید. ما به شما نیاز داریم و همه کاری برای شما می‌کنیم.

گفت‌وگو: کیوان رشیدی‌نسب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا